مال من سلامت مدرسه پزشکی دانشکده

مال من: سلامت مدرسه پزشکی دانشکده آبادان پایداری سلامت آرامش در جامعه هفته سلامت

گت بلاگز اجتماعی حال بنگاه‌های اقتصادی کشور خوب نیست

رشد اقتصادی مهمترین مسأله جهت ادامه حیات کشور است که می تواند با سر پا نگه‌داشتن صنایع، کارگاه ها و تولیدی ها نقش بسزایی در توسعه مشاغل داشته باشد.

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی گروه تحریریه سایت جوان؛ رشد اقتصادی مهمترین مسأله جهت ادامه حیات کشور است که می تواند با سرپا نگه داشتن صنایع، کارگاه ها و تولیدی ها نقش بسزایی در توسعه مشاغل داشته باشد و برعکس این عنوان با کم کردن رشد اقتصادی شاهد تعطیلی و البته بیکاری خواهیم بود.
تحریم های اقتصادی دنیا علیه کشور عزیزمان ایران باعث شد تا کشور در یک دهه اخیر عقب ماندگی رشد اقتصادی را شاهد باشد، عقب ماندگی که با شروع تحریم ها و شدت یافتن آن و همچنین ایجاد هرج و مرج اقتصادی در داخل کشور التهاب در بازارهای مالی و پولی را به دنبال داشت.

عبارات مهم : ایران

این التهاب ها با واردات بی رویه کالا از کشورهایی مانند چین و گوشه گیری تولید ملی و کم کردن بازدهی تولیدی های داخلی و به تبع آن تعدیل نیروها زیاد به چشم آمد. حالا در دوره ای قرار گرفتیم که جمعیت بدون کار کشور به نحوه دلواپس کننده ای زیاد کردن یافته و نیمی از بنگاه های اقتصادی کشور حالشان خوب نیست.
امروز بیکاری نه تنها یک مسئله بلکه یک معضل محسوب می شود که به دنبال خود پرسشها بزرگتری را به بدنه اجتماع وارد می کند. کم کردن وقت های شغلی از یک طرف و ورشکستگی بنگاه های تولیدی از طرف دیگر و نبود درآمد پایدار و مطمئن باعث شده است تا جوان ها از ازدواج هم عقب بمانند.
اما جوانان تنها زخم خورده اقتصاد بیمار نیستند، بخش اعظمی از مردم در سنین بالای 40 سال هم رکود و بیکاری را تجربه کرده و با آن درگیر هستند که این قشر با توجه به داشتن همسر و فرزند فشار مضاعفی را باید تحمل کنند.
بیکاری یک معضل است ولی ایجاد شغل و اعتماد به جوانان می تواند نتیجه ای موثر در کمرنگ کردن این معضل داشته باشد. عدم اعتماد به مدیران جوان و استفاده از مدیران بازنشسته در ادارات و شرکت ها خود عامل توسعه بیکاری هست. از طرفی عدم تخصیص داده شده است سرمایه جهت تولید شغل از سوی بانک ها و عدم حمایت وزارت کار از کارآفرینان نیز باعث توسعه بیکاری شده است است.
بر اساس آمارهای به دست آمده میزان بیکاری در کشور عزیزمان ایران نزدیک به یک چهارم هست. حدود 70 درصد جمعیت کشور عزیزمان ایران زیر 35 سال سن دارند. مرکز آمار کشور عزیزمان ایران میزان بیکاری جوانان را 21.8 درصد اعلام کرده که تقریباً دو برابر قیمت میانگین بیکاری در کشور عزیزمان ایران هست. قیمت بیکاری در استان های متفاوت کشور عزیزمان ایران تفاوت دارد ولی اغلب قیمت بیکاری در استان های مرزنشین از دیگر نقاط کشور عزیزمان ایران بالاتر است.
به گزارش بانک مرکزی ایران، در سال 1389، 22.5 درصد از خانواده های کشور عزیزمان ایران بدون فرد شاغل، 55.4 درصد دارای 1 فرد شاغل، 21.7 درصد 2 فرد شاغل و 4.9 درصد دارای 2 و زیاد فرد شاغل بوده اند. در عین حال در سال 1390، 800 هزار وقت شغلی از دست رفته که معادل 18 میلیارد دلار تولید بوده هست. در سال 1393 درصد خانواده های بدون فرد شاغل به 24 درصد رسید که از این میان 57 درصد یک نفر شاغل، 15.5 درصد 2 نفر شاغل و 3.5 درصد دارای 3 نفر شاغل و زیاد بوده اند.
برخی کارشناسان انتقادهایی به شیوه های آمارگیری بیکاران در کشور عزیزمان ایران و نتیجه های آن وارد می کنند، ولی همه بر یک نقطه اتفاق نظر دارند که بیکاری یکی از معضلات مهم اقتصاد کشور عزیزمان ایران هست. جمعیت کشور عزیزمان ایران در 28 سال گذشته تقریباً دو برابر شده است و اکثر کسانی که در سال های بعد از انقلاب 1979 متولد شده است اند به سرعت به جمع متقاضیان کار می پیوندند.
بر اساس آمار رسمی، تعداد بیکاران کشور عزیزمان ایران بین 3 تا 3.5 میلیون نفر است ولی کارشناسان آمار بیکاران را زیاد از 4 میلیون نفر برآورد می کنند. هر ساله دست کم حدود 800 هزار نفر وارد بازار کار کشور عزیزمان ایران می شوند و کشور عزیزمان ایران توان کافی جهت پاسخگویی به این حجم از متقاضیان کار را ندارد.
دولت در دو سال گذشته حجم زیادی از منابع بانکی را به سمت بنگاه های زودبازده هدایت کرده بلکه بتواند از فشار بیکاران بکاهد ولی برآوردهای رسمی نشان می دهد که تلاش دولت تأثیر چندانی بر کم شدن قیمت بیکاری نداشته است.
کارشناسان اقتصادی بر این باورند که کشور عزیزمان ایران جهت اینکه بتواند بیکاری را کنترل و قیمت آن را کم کردن دهد باید هر سال زیاد از یک میلیون شغل ایجاد کند، در حالی که در طول سال های اخیر به طور میانگین نتوانسته جهت زیاد از 550 هزار نفر شغل ایجاد کند.
کارشناسان اقتصادی معتقدند که کشور عزیزمان ایران جهت غلبه بر مسئله بیکاری، نیازمند رشد اقتصادی بالای 7 درصد است ولی در طول چند سال گذشته میانگین رشد اقتصادی در حد 5 درصد بوده است.
سید ناصر موسوی لارگانی نائب مدیر کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با یکی از خبرگزاری ها با بیان اینکه بیکاری جوانان را یکی از بااهمیت ترین معضلات اقتصادی کشور هست، گفت: قیمت بیکاری در کشور بیش از 12.5 درصد و در بعضی از استان ها بالای 20 درصد است.
وی با انتقاد بر اینکه بیش از 5 میلیون بدون کار در کشور وجود دارد، تاکید کرد: آمارهای بیکاری که به وسیله مرکز آمار یا وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی داده می شود با آمار بیکاری واقعی در جامعه تفاوت زیادی دارد و آمارها صحیح نیست.
موسوی لارگانی رکود را از دلایل زیاد کردن بیکاری در جامعه برشمرد و گفت: رکود بر خرید و فروش، تبادل معاملات، فعالیت بانک ها تأثیر بسزایی دارد و منجر به تعطیلی کارگاه های بزرگ و کوچک شده است است.
وی با بیان اینکه تعریف بیكاری مطابق با واقعیت جامعه نیست، تصریح کرد: در اکثر استان های کشور بنگاه های تولیدی و صنعتی در حال تعطیلی هستند و بسیاری از این بنگاه ها و صنایع به علت کمبود بودجه نیروهای خود را اخراج می کنند و همین امر باعث زیاد کردن قیمت بیکاری در کشور شده است است.
فقر، اعتیاد، بزهکاری، از بین رفتن روابط عاطفی و پرخاشگری حاصل همین بیکاری است که خود می تواند جامعه را به انحطاط بکشاند و آن روز نباید جوانان را مقصر دانست، آن روز باید از مسئولان پرسید که چه می کردند و کارنامه ارزش چه بوده که باید شاهد این اتفاق باشیم.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ایران | بیکاری | جوانان | اقتصادی | رشد | بیکاری | اقتصاد | تولید ملی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog